Woda to nie jest już tylko woda. Spotkać możemy coraz więcej różnorodnych odmian czystej wody. Odmian szlachetnych, które wymagają równie doskonałej oprawy jak wina.
Dla osób, które testują wodę premium lub wysokiej jakości, nietrudne jest stwierdzenie, że tzw. woda szlachetna jest podobna do białego i czerwonego wina. Podobnie jak smak lokalnej żywności czy wina, smak wody zależy od specyfiki regionu, z którego pochodzi. W połączeniu z uwarunkowaniami geologicznymi każda woda ma inny skład mineralny, a wiele z nich ma właściwości zdrowotne.
Ponieważ woda może należeć do różnych grup wiekowych, niektóre gatunki potrzebują bowiem tylko miesiąca, aby przejść przez proces filtracji, podczas gdy inne potrzebują nawet 1000 lat. Jednak wiek, który jest zapisany w historii jakiegoś rodzaju wody, nie wpływa na jej smak, ale na czystość. Smak zależy od rodzaju skały, po której płynie woda.
Różne parametry specyficzności wody badane są przez przedstawicieli zawodu hydrosomelliera.
Picie wysokiej jakości wody mineralnej to przede wszystkim dobra zabawa i podkreślenie wartości spożywanych produktów.
Tak więc rytuał picia wody jest podobny do kultury picia wina: istnieje określona etyka podawania wody i wybierania jej z jedzeniem lub innymi napojami. W wielu restauracjach wymagana jest znajomość wody z różnych źródeł. Wybierając wino nie szukamy najlepszego, ale jesteśmy zadowoleni z różnorodności i smaków. Wybór wody jest taki sam, dlatego też nie chodzi o znalezienie tego, co najlepsze na świecie, ale o docenienie subtelnych odmian i wyjątkowych właściwości wody z różnych źródeł.
Specjaliści od wody określają jej parametry a na ich podstawie jej smak i jakość. Należą do nich: ilość nasycenia dwutlenkiem węgla (wrażliwość smakowa wzrasta wraz ze wzrostem jego objętości), czystość, współczynnik pH (woda kwaśna ma lekko zasadowy smak, woda alkaliczna ma gorzki i lekko oleisty smak) oraz twardość wody ( Ilość wapnia i magnezu zależy od warunków geologicznych środowiska).
Specyficzny smak wody nadają jej rozpuszczone minerały. Woda o bardzo niskiej zawartości minerałów jest porównywalna do jasnego białego wina. Warto przestrzegać kilku podstawowych zasad, gdyż wybór niewłaściwej wody może zepsuć smak potraw. Przede wszystkim woda o wysokiej mineralizacji jest bardziej odpowiednia do ciężkich posiłków. Dominujące smaki potraw powinny być współmierne do poziomu mineralizacji wody. Ze względu na niską mineralizację woda jest lżejsza, a czasem nieco musująca. Ważne jest również pH wody. Woda o neutralnym pH jest bardziej uniwersalna, a woda kwaśna, na przykład, pomaga opłukać podniebienie przed posiłkiem, jeśli w menu są dania wysokotłuszczowe.
Woda podawana do posiłku ma najlepszą temperaturę po 10 minutach od wyjęcia z lodówki. Jednak podawanie wody z kostkami lodu nie jest dobrym pomysłem. Lód jest zwykle wykonany z wody kranowej co wpływa na smak. Lepiej nie dodawać też plasterków cytryny do szklanki, ponieważ ich skórki wydzielają gorzki smak. Z drugiej strony wyciśnięcie odrobiny soku z cytryny do wody nada jej przyjemnej świeżości.